Co2 Karbondioksitli Yangın Söndürme Cihazları

Co2 Karbondioksitli Yangın Söndürme Cihazları

CO2 Karbondioksitli Yangın Söndürme Cihazları B, C sınıfı olan ve özellikle parlayabilen sıvılar ile elektrik tehlikelerini de içine dahil eden yangın felaketleri risklerine karşı söndürme işlemlerinde kullanılır. CO2 karbondioksitli yangın söndürme cihazları için söndürme özelliği dışında etki ettiği bir diğer hususta, oksijenin alevleri çoğaltma özelliğini durdurmaktır. Etkili söndürme özelliği ile havadaki gazları ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede kullanıldığı alandaki oksijen miktarını azaltıp hatta yok ettiği için insan sağlığına zarar verici bir yanı da vardır. Ancak tüketimi sonrası ozon tabakasına zarar vermediği bilinmektedir.

Co2 Karbondioksitli Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 2 KG. ABC Tip Co2 Karbondioksitli Söndürücü

Co2 Karbondioksitli Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 5 KG. ABC Tip Co2 Karbondioksitli Söndürücü

Co2 Karbondioksitli Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 10 KG. ABC Tip Co2 Karbondioksitli Söndürücü

Atmosferik basınçlarda ki karbondioksit (CO2), rengi kokusu ve iletkenlik özelliği bulunmayan, alanı veya hacmi muhafaza etmek için hızlıca ve nitelikli bir şekilde etki eden bir gazdır. CO2 Karbondioksit yangın söndürme cihazları insanların bulunmadığı bölgeler olan, trafo odası, boyahaneler, kimyasal madde depoları, jeneratör odası, elektrik odası ve klima odası gibi yerlerde kullanılabilir. Sıvıların tutuşarak yangına sebep olduğu zamanlarda müdahale etmede oldukça etkilidir. Söndürme işleminden sonra çevresinde atıksal veya kalıtsal bir şey bırakmaz. Diğer yangın söndürme cihazlarının tersine temizlenmesi son derece basittir. Karbondioksidin soğutucu etkisinden ötürü bölgedeki oksijen oranı düşerek kimyasal zincirleme yanma tepkimesini kırarak söndürme işlemini gerçekleştirir. Söndürme, yangına müdahale ve kurtarma birimlerinin karşılaşabileceği elektrik çarpması olasılığını asgari düzeye düşürmektedir. Yangın tehlikesinin tanımlandığı hallerde bölgesel olarak da kullanılabilmektedir. Yeniden dolumu bölgesel gaz dolum şirketleri tarafından yapılabilir.

CO2 Karbondioksitli yangın söndürme cihazları insan sağlığı açısından risk taşıyan nitelikte olduğu için kullanma talimatı çok önemli bir detaydır. Cihazı kullanacak elemanlar bu talimatları tamamıyla bilmeli ve uygulayabilmelidir. Dikişsiz tüp içerisinde 57 bar basınç altında sıvılaştırılmış şekilde yer alan karbondioksit gazı yanan objenin ortalama 50 cm kadar yukarısına uygulandığında havadan 1,5 kat ağır olmasından dolayı aşağı doğru yayılarak oksijeni uzaklaştırmakta ve boğucu tesir yaratmaktadır. Cihazlar kullanılırken emniyet valfinin nasıl açılacağını, püskürtmenin nasıl yapılacağı, rüzgar yönü ve hızı göz önüne alınarak, hava sirkülasyonuna göre insan sağlığını tehlikeye sokmaksızın hangi işlemler uygulanacağı, gaz tamamen boşaldıktan sonra alınacak tedbirlerin ne olacağının bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca bu tip söndürücüler özel ısı yalıtımlı tutamaçlarından tutulmalıdır.

CO2 karbondioksitli yangın söndürme cihazları kullanma talimatı tüplerin üzerine üretici olan firması tarafından yarıştırılmaktadır. Ancak yangın esnasında cihazların üzerindeki yazılı talimatları okumak zaman alacağı için, kullanım talimatlarının ezbere bilinip uygulanmasında fayda vardır. İstanbul ilinde merkezi bulunan Ardan Yangın şirketi size doğru kullanım ve cihazların özellikleri hakkında en doğru ve güvenilir bilgiyi sağlayacaktır.

Co2 Karbondioksitli Yangın Söndürme Cihazları

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kuralları gereği, her binada olması gereken CO2 karbondioksit yangın söndürme cihazları fiyatları için, piyasadaki rekabet sebebi ile oldukça satış ve dolum fiyatı oldukça uygun olduğu söylenebilir. Türk Standartları Enstitüsü temel alınarak imal edilen ve doldurulan bu cihazlar küçük bünyeli şirketler için bulundurulması şart olan söndürme cihazlarıdır. Ayrıca sektörde 2 kilogramlık, 5 kilogramlık, 10 kilogramlık ve 30 kilogramlık çeşitleri olan CO2 karbondioksitli yangın söndürme cihazları, elle taşınabilmekte olduğu gibi, daha ağır kütleli olanların ise arabalı söndürme cihazlarına monte edilmesi söz konusudur.

CO2 karbondioksit yangın söndürme cihazlarının insan solunumuna zarar verme olasılığı mevcut olup, oksijenin insan sağlığı konusunda solunumu için önemi düşünülünce, karbondioksitin de insan solunumunda olumsuz etkisi söz konusudur. Dolayısıyla maruz kalınmaması gereken bir gazdır. Bu sebeple yangında kişilerin maske takabilmesi, yangını söndürecek kişilerin koruyucu giymesi ve yangından sağlıklı bir şekilde kurtulma sağlanması önemlidir.×