Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Cihazları

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Cihazları

Yanma olayının kontrol dışına çıkması sonucu oluşan yangın olayının kontrol altına alınıp söndürülmesi için kullanılan kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları işletme ve irketlere büyük faydalar sağlamaktadırlar. Dünya genelinde insan kaynaklı olarak oluşan en büyük afet olarak bilinen olay olan yangın ilk müdahale ekipmanları ile söndürülememesi durumunda büyük maddi ve can kayıplarına yol açabilmektedir. Bundan dolayı kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları yangınlara müdahale edilebilmesi amacıyla her firmada bulunması gereken cihazlardandır.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 1 KG. ABC Tip Kuru Kimyevi Tozlu Söndürücü

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 2 KG. ABC Tip Kuru Kimyevi Tozlu Söndürücü

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 6 KG. ABC Tip Kuru Kimyevi Tozlu Söndürücü

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 12 KG. ABC Tip Kuru Kimyevi Tozlu Söndürücü

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 25 KG. ABC Tip Kuru Kimyevi Tozlu Söndürücü

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 50 KG. ABC Tip Kuru Kimyevi Tozlu Söndürücü

Kuru Kimyevi Yangın Söndürme Cihazları;

Yangınla mücadele etmek için bulunduğumuz her mekânda olması gereken yangın söndürücüler aynı zamanda yolculuk ettiğimiz toplu taşıma ve bireysel motorlu taşıma araçlarımızda bulundurulması zorunludur. Yangın söndürücülerin kullanımı konusunda eğitim ve bilgiye sahip olmamız yapılan araştırmalar sonucunda kendimizden daha çok çevremizdekilere fayda sağladığını ortaya çıkarmıştır. Yangın anında olayla baş edebilmek için panik yapmamamız gerekmektedir, maalesef panik olmadan müdahale etmek için de bilgi sahibi olan insan sayısı ülkemizde çok azdır. Bu konudan yola çıkarak yangın konusunda alacağımız eğitim kendimizden daha çok sevdiğimiz veya çevremizdeki yaşanan olaylarda zarar gören insanları korumak içindir.

Yangın söndürücülerin kullanımı eğitimi almak yaşayabileceğimiz olaylarda yangına müdahale ekipmanlarından olan yangın söndürücüleri nasıl kullanmamız gerektiğini ve hangi yangına hangi maddeyi taşıyan yangın söndürücülerle müdahale edebileceğimizi bilmemizi sağlamaktadır. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları bulundurmak bu konuda elimizi çok güçlendirmektedirler. Çünkü kuru tozlu yangın söndürücüler inde bulundurduğu söndürme maddesinin içeriği bakımından tüm yangınlara müdahale etmemizi sağlamaktadırlar. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları satışında imalatçılar her yerde yanımızda olabilecek cins ve sınıfta yangın söndürücüler imal etmişlerdir. Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler 1 kg, 2 kg, 3 kg, 4 kg, 6 kg, 12 kg, 25 kg, 50 kg, 100 kg, 150 kg, olarak her ihtiyacı karşılamak üzere piyasaya sürülmüşlerdir. Kullanım alanlarına göre sınıflandırmak gerekirse 1 kg, 2 kg kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler binek araçlarda kullanılmak üzere üretilmişlerdir.

Kuru Kimyevi Yangın Söndürme Cihazları

Araçlarda yer kaplamaması ve insanların kolay ulaşabileceği yerlerde bulundurabilmesi özelliğiyle araçlarımızda bulundurmamız çok kolaydır. Ticari araçlarda is genlikle 3 kg, 4 kg, 6 kg ve 12 kg kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları kullanılabilmektedir. Kullanmakta olduğumuz aracımızın büyüklüğüne teker sayısına bağlı olarak hangi cins ve boyutta yangın söndürücüler kullanmamız gerektiği resmi gazetede yayınlanan yönetmeliklerde belirtilmiştir. Tekerlekli sınıfa giren kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları ise şirket veya firmaların otopark ve depo alanları ya da binaların otoparkları, kazan daireleri, tekstil işletmeleri, nalburlar ve yanıcı madde depolayan işletmeler, akaryakıt istasyonları, sanayi sınıfına giren işletmelerde, hurda ve metal atıkların depolandığı yerler geri dönüşüme ait işletmeler, fabrikalar ve sayabileceğimiz birçok risk sınıfı yüksek alanda kullanılabilmektedirler.

Kuru tozlu yangın söndürme cihazlarının kullanımında yangına müdahale ederken yapmamız gerekenler çok basittir söndürücü cihazımızı elimize aldıktan sonra rüzgârı arkamıza alarak yanan bölgeye yaklaşık olarak 1 metre mesafeden tarama yöntemiyle yangın söndürme cihazımızla yangına müdahale edebiliriz. Kuru tozlu yangın söndürücüler tüm yangın sınıflarında etkin söndürücü madde olarak kullanılmaktadırlar zaten üzerlerinde bulunan etiketler dede A B C olarak belirtildiği üzere A sınıfı yangınlar B sınıfı yangınlar C sınıfı yangınlarda yangın söndürücü olarak kullanılır. Elektrik yangınların dada söndürme işleminde kullanılabilir fakat geride bıraktığı kalıntıların kullandığımız cihazlara zarar vermesinden dolayı tercih edilmemektedir. Kuru tozlu yangın söndürücüler her işletme ve firmada bulundurulması yasal olarak zorunlu olan söndürme cihazlarıdır.×