Foam Köpüklü Yangın Söndürme Cihazları

Foam Köpüklü Yangın Söndürme Cihazları

A sınıfı yangınların söndürülmesinde etkin olarak kullanılan foam köpüklü yangın söndürme cihazları ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Yangına müdahale etme yöntemi olarak soğutma ve oluşturduğu köpük tabakası sayesinde yangının oksijenle temasını en aza indirerek yanma olayının gerçekleşmesini engellemesiyle bilinmektedirler. Yangının oluşmasında ve büyümesinde en büyük etkenlerden birinin ısı artması olması sebebiyle suyla ve foam köpüklü yangın söndürme cihazları ile yapılan müdahaleler gördüğümüz zararın en aza indirgenmesinde yardımcı ekipman olarak yanımız dadırlar.

Foam Köpüklü Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 1 KG. ABC Tip Foam Köpüklü Söndürücü

Foam Köpüklü Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 2 KG. ABC Tip Foam Köpüklü Söndürücü

Foam Köpüklü Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 6 KG. ABC Tip Foam Köpüklü Söndürücü

Foam Köpüklü Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 12 KG. ABC Tip Foam Köpüklü Söndürücü

Foam Köpüklü Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 25 KG. ABC Tip Foam Köpüklü Söndürücü

Foam Köpüklü Yangın Tüpleri

Söndürme Miktarı: 50 KG. ABC Tip Foam Köpüklü Söndürücü

FOAM Köpüklü Yangın Söndürme Cihazları;

Kuru tozlu yangın söndürme cihazlarında olduğu gibi 1 kg, 2 kg, 3 kg, 4 kg, 6 kg, 12 kg, 25 kg, 50 kg, 100 kg, 150 kg olarak tüm ihtiyaç sınıflarına hizmet edebilecek şekilde imal edilmişlerdir. Foam köpüklü yangın söndürücüler dünya genelinde tüm itfaiye birimlerinde ve itfaiyelere ait söndürme araçlarında etkin söndürme maddesi olarak kullanılmaktadırlar. Dünya genelinde en büyük doğal afetler sıralamasında ilk sırada yer alan doğal yangınlar tüm dünyada oksijen kaynağımız yaşamamızı devam ettirmenizi sağlayacak ormanlık alanların her yıl birçoğunu kaybetmemizi sağlıyor. Bu yangınlara büyümesini ilerlemesini engellemek amacıyla foam köpüklü yangın söndürücü maddelerle müdahale edilmektedir. Yangınlara karadan müdahale edilebildiği gibi dünyada bulunan itfaiye hava araçlarıyla havadan da müdahale edilebilmektedir.

Yangına müdahale esnasında kullanılan ekipmanların kullanıma uygun olması ülkemizde Türk standartları enstitüsü tarafından yapılan inceleme ve kontrollerle sağlanmaktadır. Dünya genelinde ise verdiğimizle kabul görmüştür. Su bazlı yangın söndürücü olması nedeniyle soğutma amaçlı kullanımı çok yaygındır. İçerdiği kimyasal karışımlarla isimleri değişiklikler göstermektedir. Foam, affj jel, %3 sentetik köpük, %6 sentetik köpük ve benzeri isimlerle karsımıza çıkabilir. Hepsinin ortak özelliği ise suyla karışarak yangına müdahalede kullanılmalarıdır. Su bazlı olan bu yangın söndürücüleri elektrikli cihazlar kullanılan bir alandaysak veya binamızda yaşanan bir yangın olayında kullanacaksak etrafımızda elektrik akımını kesecek şartellerin kapalı olduğunu teyit edecek konumda değilsek kesinlikle kullanamayız.

Foam Köpüklü Yangın Söndürme Cihazları

Elektrik akımının kesilmediği yangınlarda foam köpüklü yangın söndürücülerin kullanılması su bazlı olmasından dolayı elekten bi madde olarak yaralanmalara ve çoğu zaman can kayıplarına yol açabilmektedir. Elektrik akımının kesilmediği yangınlarda foam köpüklü, su bazlı söndürücüler kullanılmaz. Bu söndürücülerin kullanım alanları itfaiye araçları, bina giriş ve çıkış alanları, otoparklar, kazan daireleri, tekstil işletmelerinin depo ve yükleme boşaltma alanları lojistik firmaları, uçak ve helikopter hangarları, petrol istasyonları, açık alanlar orman yangınları, gibi sayabileceğimiz çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Yangına direkt müdahale edebildiğimiz foam köpüklü yangın söndürme cihazları kullanırken rüzgârı arkamıza almaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Kuru tozlu yangın söndürme cihazlarında olduğu gibi foam köpüklü yangın söndürme cihazlarıda doldurulabilir özellikte imal ve üretimi yapılmaktadır.

Bu cihazları alırken dol durulabilme özelliğine kontrol ederek Türk standartları enstitüsü yönetmeliklerine uygun olarak dolum ve üretimi yapılmış cihazları almaya özen göstermeliyiz. ARDAN YANGIN olarak diğer tüm cihazlarda olduğu gibi foam köpüklü yangın söndürücülerin dolum bakım ve muayeneleri konusunda tecrübeli ve eğitimleri almış tecrübeli teknik ekibimizle siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Foam köpüklü yangın söndürücülerin kullanımında tekrar söyleyebileceğimiz tek bir şey var; elektrik akımının kesildiğinden emin olmadığımız hiçbir yangında foam köpüklü söndürücüler kullanılması canımızı ve çevremizdekilerin canını tehlikeye atarak yangın olayının çok büyük geri alınamayacak zararlarla sonuçlanmasını sağlayabilir. Yangın eğitimlerimizi alıp bilinçli müdahalelerde bulunmalıyız.×