Yangın Tesisat Vanaları

Yangın Tesisat Vanaları

Yangın felaketi ile mücadelede yaygın olarak tercih edilen ve görevlerini en doğru şekilde yerine getiren yangın sistemi mekanik tesisatlarının en önemli unsurlarından olan, yangın kontrol mekanizmalarından biri olarak sayılan, yangın tesisat vanaları, yangın durumlarında su akışına izin veren ve ekipmanların zarar görmesini önleyen yangın tesisatının olmazsa olmaz bir parçasıdır. Yangın Tesisat Vanaları, birtakım özellikleri bulunan ve yangın söndürme sistemlerinin belli bir sistem ile çalışmasını sağlayan aksesuarlardır. Uluslararası standartlara uygun, onaylı olması gereken yangın tesisat vanaları; Ardan Yangın Şirketi tarafından montajı yapılarak satışa sunulmaktadır.

Yangın Tesisat Vanaları

Özellikle önde gelen yangın şirketleri tarafından satışa sunulan Yangın tesisat vanaları çeşitli özelliklere sahip olup, özelliklerine göre değişen türleri ile, Islak Alarm Vanası, Kuru Alarm Vanası Flanşlı Bağlantılı Vana ve Kelebek Vana olarak sayılabilir.

Islak Alarm Vanaları

ısıtılan hacimler ve suyun +4°C ‘nin altına düşmeden, donma olasılığı olmayan şartlar için tasarlanmıştır. Borular içinde basınçlandırılmış halde bekleyen su, sprinklerin yangın sebebiyle devreye girmesi ile yangın bölgesine deşarj olur. Basınçlı su sistemi devamlı olarak beslenirken aynı zamanda geciktirme hücresini de doldurur. Hücre doldurduktan sonra hücre üzerindeki basınç anahtarı tetiklenir. Basınç anahtarı yangın ihbar sistemine veya otomasyon sistemine alarm bilgisini iletir. Basınç anahtarı tetiklendikten sonra su, su motorlu gonga ulaşır ve mekanik alarm verilmesini sağlar. Depolar, fabrikalar, alış veriş merkezleri, yüksek katlı bina ve rezidanslar uygulandığı alanları oluşturmaktadır.

Kuru Alarm Vanaları

Kuru borulu vanalar, boruların suyun donma riskine maruz kalabileceği yerler, örneğin ısıtılmayan depolar, garajlar, otoparklar, çatı katları ve mağazalar için üretilmektedir.

Flanşlı ve Bağlantılı Vanalar,

Uygulama alanlar sıcak ve soğuk su sistemleri, kızgın su sistemleri, basınçlı hava sistemleri, asit ve alkali özelliği olmayan akışkanlardır.

Flanşlı Bağlantılı vanada; açık ya da kapalı pozisyonların izlenebilmesi adına; vana üzerinde bulunan kontak bünyesinde barındıran 1 adet izleme anahtarı da bulunmalıdır. Basınç kayıplarının az olmasını, kolay açılıp kapanmasını sağlar. Ayrıca hafif ve az yer kapladığı gibi tam sızdırmazlık sağlayan bir üründür.

Kelebek Vanalar

Bölgesel kontrol vanası olarak adlandırılan kelebek vanalar hem açma kapama hem de debi ayarında kullanılan çok yönlü bir vana türüdür. Mahal içi zonları kontrol etmek amacı ile, su besleme hatları üzerinde kesme vanası olarak kullanılırlar. Kesme veya kontrol amaçlı olarak kelebek vana veya yükselen milli vana kullanılır. Yangın sistemlerinde kullanılan tüm vanaların konumu görülebilir izlenebilir olması gerekliliğinden dolayı vana üzerinde kolaylıkla görmeniz amacıyla geliştirilmiş ekipmanlardır. Az yer kaplaması, sızdırmazlığı, ekonomikliği avantajlarını gösterirken, basınç kaybının yüksek olması diğer kesme ve kontrol amacıyla kullanılan vanalara göre dezavantaj yaratmaktadır.

Kelebek tipi, gövdesi demir olan, milli bronzdan ve kesici bölümü dökme demirden oluşan, 12 bar çalışma basıncına sahip olan, 25 bar hidrolik test basıncı bulunan ve süper vizyon anahtarı sayesinde açık ya da kapalı olduğu izlenebilen ekipmanlar sayesinde kelebek vana montajları yapılabilmektedir.

Arıtma tesislerinde kâğıt endüstrilerinde kullanım alanı bulurlar.

Sonuç olarak, yangın tesisat vanaları;

Toplu yaşam alanlarında, iç ve dış mekanlarda çıkabilecek yangınları kontrol etmeye, yangın sırasında gerekli durumlarda su basıncını belirlenen ayarda veya sabit tutmaya, sistem basıncını sistemde ayarlanan ayar değerinin üzerine çıkmaya başladığında fazla su basıncı tahliye etmeye yararlar.

Önemi Büyük Fiyatı Uygun 

Birçok yangın firması yangın söndürme ekipmanlarının satışı ve montajını sağlayarak sizlere yangın felaketi konusunda tedbir sağlayıcı hizmet vermektedir. Yangın tesisat vanaları için fiyatları değişiklik göstermekle birlikte fiyatı ön planda tutmayan, kaliteli güvenli ve dayanıklı ürünleri ile sizlere hizmet sunan merkezi İstanbul olan şirketimiz, yangın tesisat vanaları için de tercih sebebiniz olacaktır.×