Davlumbaz Yangın Söndürme Sistemleri

Davlumbaz Yangın Söndürme Sistemleri

Davlumbaz yangın söndürme sistemleri mutfaklarda kullanılan bir söndürme sistemidir. Risk sınıfı çok tehlikeli olan mutfaklarda bu söndürme sistemi kullanılması resmi gazetede yayınlanan yönetmeliklerde belirtildiği gibi zorunlu hale gelmiştir. Otomatik söndürme sistemi olarak kurulumunu yaptığımız bu sistem mutfak çalışanları ve yetkili çalışanlar tarafından manuel olarak çalıştırabilmeleri için manuel bir buton teçhizatıyla birlikte müşterilerimize montajı tamamlanmaktadır. ARDAN YANGIN bünyesinde davlumbaz yangın söndürme sistemleri kurulumu ve montajı ücretsiz keşif ve inceleme hizmeti sonrasında yapılmaktadır. Davlumbaz söndürme sistemlerinin kurulumunda davlumbazın hacminin hesaplanması ve altında kullanılacak ocak sayısına göre yönetmeliklerde belirtilen nozul teçhizatının belirlenmesi ve davlumbazın içinde bulunan havalandırma bölümüne ait baca çıkışlarının belirlenmesini sağlamak amacıyla keşif ve inceleme yapılması gerekmektedir İstanbul ve cevre illerde geniş servis ağımızla hizmet vermekteyiz.

Davlumbaz Yangın Söndürme Sistemleri

Bu söndürücü sistemin kullanım alanı mutfaklar olduğu için mutfaklarımızda yanıcı yağlar ve bu yağların bacada birikiminden kaynaklı olarak çok riskli durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak iş güvenliği konusunda alınabilecek tüm tedbirler alınmalıdır. Sadece davlumbaz yangın söndürme sistemlerinin kurulması yeterli olmadığı gibi mutfakta oluşabilecek riskleri göz önüne alırsak en az 1 adet yangın battaniyesi bulundurmak ve baca temizliklerini düzenli olarak yaptırmak işletmelerin alması gereken önlemler arasındadır. ARDAN YANGIN olarak tüm iş güvenlik ekipmanlarını tedarik konusunda müşterilerimize en uygun fiyatı sağlıyoruz. En riskli çalışan sınıfına giren mutfak personelinin yangın eğitimlerini alması ve bu eğitimleri aldığına dair sertifikalarının işletme iş güvenlik dosyalarında bulunması gerekmektedir. Yılda en az 1 kere yangın tatbikatı yaparak bu bilgilerin unutulmaması sağlanmalıdır.

Davlumbaz yangın söndürme sistemlerinde genel olarak söndürücü madde olarak sıvı potasyum kullanılmaktadır. Mutfaklarda kullanılan yağlar göz önüne alındığında bilinmesi gereken bazı önemli hususlar vardır yangın konusunda bilinçli olması gereken çalışanlar kesinlikle yangına köpüklü söndürücüler ve su ile müdahale etmemeleri gerekmektedir. Kızgın yağ yanma durumuna geldiğinde çok ciddi yaralanmalara sebep olabilir suyla kesin olarak temasından kaçınılması gerekmektedir. Manuel olarak davlumbaz yangın söndürme sistemi devreye girdikten sonra yangının soğuma süresi boyunca mutfağımızda bulunan yangın battaniyesi ekipmanımızı yanan bölgenin üstüne kapatarak tekrar alevlenmesini önlemeliyiz.

Yangın konusunda bilinçli olmamız gereken bi bölümde çalıştığımızı unutmadan önlemlerimizi eksiksiz alıp yangın konusundaki eğitimlerimizi tamamlamalıyız. Davlumbaz söndürme sistemlerinin montajında kullanılan malzemeler TSE standartlarının belirlediği ölçülerde ve kalitede olup TSE belgesine sahip firmalardan alınması gerekmektedir. Yangın söndürme sisteminde kullanılan malzemeler 3 baslıkta toplanmaktadır. Yangın söndürücü maddenin bulunduğu basınçlı kap, yangın söndürücü maddenin davlumbaz içerisine taşınmasını sağlayan boru mekanizması ve yangın riski taşıyan bölgeye söndürücü maddenin taşınmasını sağlayan ve yangın anında boşalmasını sağlayan nozul teçhizatıdır.

Davlumbaz Yangın Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları

Davlumbaz yangınları davlumbazların içerinde bulunan hava bölmeleri nedeniyle yangının çok kısa sürede büyümesini gerçekleşmektedir. Davlumbaz söndürme sistemleri yangın anındaki müdahale süresi yaklaşık olarak 60 ila 90 saniye arasındadır. Diğer söndürme sistemlerine nazaran fiyatları çok düşüktür. Baslıca kullanım alanları; yemek firmaları, Restoran, kafe ve otel mutfakları, catering firmalarını iş yerlerindeki yemekhanelerdir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki kısa süre içerisinde müdahale edilemeyen yangınlar mutfak alanlarından başlayıp çok kısa sürede büyük maddi kayıplara ve yaralanmalara sebep olmaktadır. Unutmayalım ki yangının başladıktan sonra ilk 5 dakika çok önemlidir ilk 5 dakikada müdahale edilemeyen yangınları kontrol altına almak için itfaiyeyi beklemek zorunda kalırız buda bizim maddi kayıplarımızın yanında can kaybı ya da yaralanmalarla karşı karşıya kalacağımızı göstermektedir. Yangın konusunda önlemlerimizi almamız bizi yangınla mücadele konusunda güçlü hale getiricektir.×