Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri

Kuru Kimyevi Tozlu Söndürme Sistemleri A, B ve C sınıfı yangın felaketleriyle mücadele etmek için tekniksel ön çalışmaları yapılmış kolay ve rahat kurulumu ile hacim koruma ve bölgesel koruma yöntemlerinde uygulanabilen sistemlerdir. Yangını söndürmede kullanılan kimyasal tozların depolanacağı silindirler, tozu itmeyi sağlayan azot gazı dolu silindirle ve tozun yangın alanına boşalmasına yarayan boru tesisatı ile nozullar yer almaktadır. Kuru kimyevi tozlu söndürme sistemleri işlem gören kimyasal tozun, yanan maddelerin üzerinde bir tabaka oluşturmasıyla ve bu tabaka ile birlikte alevlerin havayla bağlantısının kesilmesiyle yangının çıktığı alana müdahale edilerek, yangın felaketinin önüne geçilmesini sağlar.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri

Kuru kimyevi tozlu söndürme sistemleri, gazlı ve sulu söndürme sistemlerine göre daha etkili ve fiyatı daha uygun olan bir sistemdir. Kullanıldığı alanlar da oldukça geniştir. Tasarımı, kurulup yerleştirilmesi, devreye alınması ve onarım bakımı kısa sürelerde yapılabilen sistemlerdir. Hızlı bir şekilde alevi söndürme ve yeniden tutuşmayı önleme sebebi ile tercih edilmektedir.

Yangın felaketlerinde, algılama kanalından gelen mekanik veya elektrikli ikazla boşaltma mekanizması itici gaz kartuşunun ağzındaki zarı delerek gazın tetikleme kanalına dolmasını ve gazın basıncıyla otomatik tetikleyicilerin kuru kimyevi tozun olduğu tüplerin vanalarını açmasına olanak verir. Tüplerde kuru kimyevi azot gazı ile basınçlandırılmış olarak depolanmıştır. Vananın açılması ile basınçlandırılmış olan kuru kimyevi boşaltma kanalına dolarak püskürtücülerden ortama dökülür.

Kuru Kimyevi Tozlu Söndürme Sistemlerinin başlıca özellikleri ise;

Minimum düzeyde bir boru çapı mevcuttur. Bölgesel yangın söndürme amaçlı da kullanılabilmektedirler. Diğer yangın söndürme sistemlerine kıyaslandığında söndürme süreleri oldukça düşüktür; daha kısa zamanda yangın söndürme işlemi tamamlanmaktadır. Sulu söndürme sistemlerin kullanılmasının uygun olmadığı hallerde ve ortamlarda tercih edilmektedir.

Kuru kimyevi tozlu söndürme sistemlerinin Hacim ve Bölgesel koruma olarak iki farklı türü bulunmaktadır

  • Hacim koruma sistemi sadece kapalı alanlarda kullanılmaktadır. Toplam yüzey alanının ortalama % 2 veya % 3 gibi açıklıkta kalan alanı olabilir. Bu oranın dışında bir açıkta kalan alan söz konusu olduğunda kullanılamazlar. Kullanılan vanaların uluslararası standartlarda olması zorunluluğu vardır.
  • Lokal koruma sisteminin; kısmen açık veya kapalı alanlarda kullanımı söz konusudur. Yine hacim koruma sisteminde olduğu gibi vanaların uluslararası standartlarda olması gerekmektedir.

Kuru kimyevi tozlu söndürme sistemlerinin kullanım alanları ise;

Yanıcı ve Parlayıcı Depoları, Petrof Rafinerileri, Araç Boya Kabinleri, Uçak Hangarları, Kazan Daireleri, Jeneratör Odaları, Akaryakıt İstasyonları, Pompa Bölümleri, Pano Odaları, Kimyasal Madde Üretim Tesisleri, Boya Kabinleri ve Kaplama Odaları, Yanıcı Parlayıcı Sıvı Depoları, LNG pompa istasyonları, Trafo Odaları, İlaç, Gıda, Baskı ve Plastik Sanayi Tesisleri, Helikopter İniş Platformları olarak sıralanabilir.

Diğer yangın söndürme sistemlerinin çevreye, insana ve ekipmanlara verdiği zararlara bakıldığı zaman zararlı etkileri minimum seviyelerde olan bu sistemlerin kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken maddeler ise;

  • Sisteme zarar verebilen kimyasal bileşenlerin bir araya gelmesi riskine karşın farklı türdeki kimyevi maddelerle karıştırılarak kullanılmamalıdır.
  • Kuru kimyevinin kendisi paslanmaya neden olmaz; fakat çok nemli bölgelerde kullanıldığında kısa zaman içerisinde temizlenmez ise paslanma durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır.
  • Kısa sürede temizlenmezse, hassas yüzeylerde yıpranma durumu söz konusu olabilmektedir.
  • Metal yangınlarında etki gösteren bir sistem değildir.
  • Sıradan yanıcıların içten içe yanmaya devam edebildiği bölgelerde kuru kimyevi maddeler, yüzey kısımda kalacağı için etki göstermeyebilir.
  • Tozdan etkilenebilecek elektrik kontaklarının açık konumda olduğu techizatların korunması için kuru kimyevi doğru bir söndürme maddesi olmayacaktır.

Montaj ve Uygun Fiyatlar

Tozlu söndürme sistemlerinin içeriğini meydana getiren kuru kimyevi toz fiyatları, kullanılan kimyasal tozun cinsine göre farklılık göstermektedir. İstanbul ilinde faaliyet gösteren Ardan Yangın firması, en uygun fiyatı tüketicilerine sunmaktadır. Yangın şirketleri fiyatlar konusunda, sıfırdan kurulum ve yeniden dolum işlemlerine göre farklı tutarlardan hizmet vermektedir. Birçok şirketi yangın riskinden korunması için düşünülen söndürme sistemleri içerisinde olan kuru kimyevi tozlu söndürme sistemlerinin satış ve montajı tarafımızca yapılmaktadır.×